050-5784108
hophymazal@gmail.com
 
    מאמרים

 

החינוך בישראל לאן? hophymazal@gmail.com

כיום מערכת החינוך לא עונה על צורכי המשק ותכניה ברובם אינם רלבנטיים ללומד ולחברה. שיטות הלימוד ותנאי הלימוד מתאימים למאה ה-19 ולא למאה ה-21, אני אומרת זאת כמורה שלימדה במשך 23 שנה במערכת החינוך.

מערכת החינוך צריכה לענות על צורכי החברה והמשק וכדי למלא משימות אלה היא אמורה לחולל שינויים הן בהתארגנות והן בתוכן הנלמד. מערכת החינוך צריכה להקביל לשעות העבודה על מנת לא לפגוע בתעסוקה ובנוסף להכשיר עובדים, חוקרים ואנשים משכילים על פי צורכי המשק והחברה. לשם כך אמורים להתחולל השינויים הבאים:

 

ארגון הלמידה עפ"י רמות גיל

1.      כיתות הלימוד תחולקנה לפי שכבות גיל

 

א.      6 חודשים עד גיל שנתיים – תינוקיה.

 

ב.      שנתיים עד 6 כיתות גן.- פיתוח העולם הרגשי והכנה לקראת בית הספר.

 

ג.       מגיל שש עד 15 כיתות להקניית השכלת יסוד, בן ילמדו יסודות התרבות והמדע- לימוד קריאה, כתיבה, דיבור, ספרות, שירה, ציור, מוסיקה, מחול, מתימטיקה והנדסה, פיסיקה,  כימיה, ביולוגיה, היסטוריה של ארץ ישראל, היסטוריה של תפוצות העם היהודי, היסטוריה עולמית, גיאוגרפיה של ישראל וגיאוגרפיה עולמית, משפט עברי ומשפט מודרני, מורשת עם(תנך, גמרא ועוד)

 

ד.       מגיל 15 עד 18- התמחות בתחום דעת על פי העניין ועל פי צורכי המשק. בתי הספר יחולקו לתחומי דעת-1. בניין – בו ילמדו כל מקצועות הבניין כמו אומנות הצביעה, אומנות הריצוף, אומנות עיצוב המרחב הפנימי בבית, אומנות תכנון הבית כך שיעמוד בסטנדרטי בטיחות מפני רעידות או הפגזה, בית שיחסוך באנרגיה, תכנון אנרגתי לבית, אומנות תכנון חזותי של הבית, שרברבות, אומנות הגינון בבית ומחוץ לבית, נגרות,  תכנון ישובי ועוד. 2. תעשייה – ריתוך, מכונות, שינוע, תהליכי יצור, ביוטכנולוגיה, רובוטיקה, שיווק, ניהול, מכונאות, כימיה תעשייתית, ביולוגיה מוליקולרית, בטיחות והיגיינה. 3. תקשורת- תכנות, הכרת החומרה, תקשורת לווינית, רדיו, טלפוניה, ניהול מדיה, פרסום. ועוד. 4. תחבורה – אווירונאוטיקה, לוויינים, רכב, רכבות, מכונאות, תכונות חומרים. 5. אומנות – ספרות עברית ועולמית, שירה עברית ועולמית, ציור, מוסיקה, משחק, רטוריקה, פילוסופיה, מחול, כתיבה עיתונאית, פסיכולוגיה, סוציולוגיה. 6. מדע בסיסי- ביולוגיה, כימיה, פיסיקה, מתימטיקה, גיאוגרפיה, היסטוריה. 7. אופנה – ספרות, עיצוב ציפורניים, תפירה ועיצוב לבוש, חייטות, בדים, עיצוב תיקון ויצור נעליים, קוסמטיקה, חומרים, יצור וניהול עסק.

 

ה.      מגיל 18 עד 21 שירות צבאי או לאומי.

 

ו.        אוניברסיטה/מכללה לאחר שירות צבאי או לאומי.

 

נוהלי/מדיניות הלמידה

  1.  הכיתות תורכבנה מקבוצת תלמידים שלא תעלנה מעל ל 25 תלמידים.

 

2.      הלימודים יתקיימו במתכונת של קורסים. מסיימים ללמוד את הקורס, נבחנים ועוברים לקורס הבא. המבחן הסופי יהיה ארצי. בסוף השנה התלמיד יקבל תעודה ממשרד החינוך המעידה על הישגיו.

 

3.      תלמיד לא יוכל לעבור לקורס הבא אם נכשל בבחינה. אם התלמיד נכשל שוב ושוב, הדבר מעיד ששיטת הלימוד לא מתאימה לו ועל כן יעבור לקבוצת לימוד המותאמת ליכולותיו הלימודיות וליכולת הקליטה שלו.

 

4.      הלימוד יעשה דרך המחשב. במחשב יהיו כל שעורי הלימוד בכל נושא, כאשר כל נושא ילווה באמצעי המחשה מובנים בתוכנית הלימודים.

 

5.      עבודה מעשית במעבדה או בשדה או במפעל/בעסק תלווה את תכנית הלימודים.

 

6.      המטלות המוטלות על הלומד מהיסודי ועד האוניברסיטה במהלך הקורס יהיו תרגילים, דוחות, הצגת נושא במצגת והגשת עבודת חקר.

 

7.      ועדת מומחים ביחד עם המורים תכין את מערכי השעורים שיוצגו במחשב והיא זו שתדאג לצירוף סרטונים, הדמיות או כל חומר עזר הנחוץ ללמידה מעמיקה של הנושא הנלמד.

 

8.      ועדת המומחים תכין מערכי שעורים לסוגי לומדים שונים.

 

9.      ברמות הגבוהות כמו באוניברסיטה ועדת המומחים תשב עם החוקר המלמד ויבנו ביחד את הקורס וחומרי העזר.

 

10. התלמיד מגיע לבית הספר בלא ציוד. הגישה של התלמיד לחומרי הלמידה במחשב תהיה באמצעות קוד והוא יוכל להיכנס אליו מכל מקום. הוא יוכל להגיש את עבודותיו ותרגיליו באמצעות המחשב מכל מקום באמצעות קוד.

 

11. שעות הלימוד תהיינה מהשעה שמונה בבוקר ועד השעה שש בערב.

 

12. שעות הבוקר והצהריים תוקדשנה ללימוד נושאים הדורשים חשיבה עיון ותרגול ואילו שעות אחר הצהריים תקדשנה ללימוד ענפי הספורט(משחקי כדור, התעמלות קרקע, ענפי לחימה ועוד), מחול, מוסיקה, ציור, תורת הדבור, דרמה וכד'.

 

13. כל המורים, המטפלות, המרצים, בקיצור כל מי שעובד במערכת יקבל משכורת ישירות ממשרד החינוך ולא גם מגופים אחרים כפי שקיים היום.

 

14. תחזוקת המקום תעשה על ידי הרשות המקומית.

 

15. ימי הלימוד יהיו בימים שני - חמישי.(במקביל לימי העבודה).

 מבנים בביה"ס

1.      בכל בית ספר יהיה אולם התעמלות מצויד בעזרים ובמכשירים לכל ענפי התעמלות, מגרש לספורט כדורסל, כדור עף, טניס, כדור רגל. בחגים תהיינה תחרויות ארציות בין בתי הספר בענפי הספורט השונים.

 

2.      בכל בית ספר יהיה אודיטוריום בו יתכנסו כל תלמידי בית הספר בכנסים שונים, בו תתבצע הפעילות האומנותית.

 

3.      כיתות הלימוד תחולקנה ותצוידנה בהתאם לנעשה בן – כיתות למוסיקה, כיתות לשירה, כיתות לציור ופיסול, כיתות למחול, כיתות ללימוד באמצעות המחשב ומעבדות.

 

4.      בכל בית ספר תהיה מרפאה שתשרת את התלמידים וצוות ההוראה ובה יהיו אחות, רופא ופסיכולוג. בגנים ובתינוקיה, יהיו ביקורים קבועים של רופאים ואחיות. תלמיד/ה או ילד/ה או תינוק/ת לא ישארו בבית בעת מחלתם, כי אם יגיעו למוסד הלימודי ושם יטופלו במחלתם באמצעות הצוות הרפואי שנמצא במקום או שמבקר במקום

תכנים חינוכיים

1.      ועדה פדגוגית תנסח את יעדי כל מקצוע שנלמד.

 

2.      הועדה הפדגוגית תכין את כל תוכניות הלימוד, את מערכי השיעורים ואת אמצעי העזר.

 

3.      מחלקת הבחינות הארצית תכין את המבחנים הארציים ותבדוק אותם

 

4.      תעודות ההערכה תנתנה על ידי משרד החינוך.

 

5.      מנהל ביה"ס ועוזריו יתוו את נוהלי ביה"ס.

 

6.      התלמידים מגיל הגן תבחן התנהגותם והתפתחותם. בהתאם למבחני ההתפתחות ישולבו בגנים מתאימים שיסייעו לשילוב עתידי בחברה ובבית הספר. הילדים ילמדו נימוסים וערכים של כבוד לזולת ולסביבה. אי עמידה בכללי התנהגות נאותים תצריך העמדה לסדר של כל הגורמים המעורבים בחינוך התלמיד/ה (מורים, מטפלים, הנהלה והורים).

 

7.      תלמידים בעלי התנהגות קשה- מחבלים ברכוש, מפריעים, פוגעים בזולתם, יאלצו לעבור לבית ספר עם משמעת נוקשה, המשלבים טיפול פסיכולוגי, חברתי, ניהול כעסים, הקניית הרגלים, פיתוח יחס רגשי ע"י פעילות התנדבותית וטיפול בחיות.

 

8.      הורים שילדיהם בעייתיים מבחינה התנהגותית יצטרכו לעבור קורס בהורות ובחינוך ילדיהם.

 

9.      שעת המחנך תוקדש לבעיות חברתיות ובמסגרתן התלמידים יעשו לפחות מעשה חברתי אחד טוב במהלך השנה.

חומרי הלימוד

1.      ועדה בתחום הדעת תקבע מה חשוב לדעת בנושא ובהתאם לכך תתוכנן תוכנית הלימודים.

 

2.      הועדה תעדכן כל שנה את חומרי הלמידה.

 

3.      הועדה תדאג להכין מאגר חומרי למידה ועזרים. כל מאמר שיפורסם על ידי חוקר ישראלי או רופא יוכנס למאגר, חומרים שגופים ממשלתיים או ציבוריים מפרסמים יכנסו למאגר וכל עבודת חקר, סרטונים שונים הממחישים תופעות שונות, מפות, תעודות וכד' יכנסו למאגר. זו תהיה הספרייה הלאומית שתשרת כל לומד.

 

4.      המורים יעברו הכשרה בללמד את התלמידים ללמוד באמצעות המחשב.

 

5.      חומרי הלמידה יהיו רלבנטיים ללומד בישראל לדוגמא- בהיסטוריה ילמד התלמיד את האפשרויות למוצא העם על פי מחקרים גנטיים, תעודות היסטוריות, את גלגולי העם בארץ ישראל מאז ועד היום ולא להגיע למרד הגדול ואז לגלוש לגלויות. ישוב יהודי גדול בישראל היה עד המאה העשירית וזאת לא מוזכר בלימודי ההיסטוריה. המקרא יכול להילמד מכמה אספקטים- משפט- חוקי המקרא, דיני בית שני לעומת החוקים כיום. או ספרות- שירה בתקופת המקרא והתפתחותה עד ימנו, התפתחות השפה מאז ועד עתה. תרבות אז ועתה, אלמנטים היסטוריים במקרא. בגיאוגרפיה ילמד התלמיד את הגיאוגרפיה של ישראל, ילמד להכיר את מחוזותיה את התהליכים הגיאולוגיים, המורפולוגיים וההתיישבותיים שמתרחשים בארץ. וכדומה.

 

6.      מעבדות וסדנאות יצוידו במלואן כדי לאפשר התנסות מעשית של הלומד.

 

7.      יש לשקול שאחוז מסוים מרווחי התעשייה יופנה לציוד המעבדות והסדנאות.

 

8.      יש לשקול עבודה מעשית בתעשייה, באקדמיה, בבניין או במוסדות המדינה של התלמידים המתמחים בתיכון וזאת כדי להגביר את הרלבנטיות של הלמידה


 


 חדשות

מדוע אנו דבקים במפלגות?

מה טוב במפלגה?

מדוע אנו לא אומרים שבענו ממפלגות הן לא מתאימות לנו?

מפלגות מפתחות שנאה כנגד היריב,

מפלגות משכתבות את ההיסטוריה כדי להשפיל את היריב.

מפלגות מפלגות את החברה ולא פותרות בעיותיה.

צריכים מקצוענים בממשלה ונציגים אזוריים בכנסת

שידאגו לכל העם ולא רק לאנשי שלומנו.
חתום על העצומה
 

לחץ כאן לכניסה לעצומה
מזל חופי
טלפון: 050-5784108
hophymazal@gmail.com
  דף הבית    |      חדשות ועדכונים     |     צורת שלטון   |        חינוך   |      תעסוקה     |      בעיית הדיור    |    חתום על העצומה      |         צור קשר
טואול - בניית אתרים